Naša poradňa a diskusné fórum je k dispozícii všetkým, ktorých sa život s predčasne narodeným bábätkom bytostne dotýka.

Okrem tímu odborníkov, ktorí zastrešujú našu psychologickú, neonatologickú a sociálnu poradňu, je diskusia otvorená pre všetkých, preto prosíme o dodržiavanie základných etických princípov (nevhodné príspevky budú odstránené) a zároveň prosíme, aby ste akékoľvek rady konzultovali aj vždy s ošetrujúcim lekárom, nakoľko naše občianske združenie nenesie zodpovednosť za príspevky, ktoré neboli publikované naším tímom.

Môžete zanechať Vašu otázku s kontaktným e-mailom a my Vám na ňu odpovieme. Tiež sa môžete zapojiť do diskusie v našom diskusnom fóre. Tu otázky s Vaším súhlasom bez akýkoľvek kontaktných údajov (len krstné meno alebo inciály) spolu s odpoveďou budeme publikovať, aby sme prípadne pomohli aj ďalším rodičom.

 

Diskusia

Hračky

Eva 27.12.2012
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať aké hračky kupovať vnukovi, prípadne čo viete ešte iné poradiť. Narodil sa v 26 tt., jeho psychika trochu zaostáva, ale obľubuje hračky, ktoré svietia, pískajú, majú páky a pod. Hrá sa rád. Chcem mu pomôcť v jeho napredovaní. Náš malý má rok, korigovaný vek 9 mesiacov. Je trochu menej vnímavejší ako donosené deti, menej sa smeje.
Ďakujem.

Re:Hračky

Júlia 04.01.2013
Pekný deň ☺

Srdečne ďakujem za zaujímavú otázku. Stimulácia hrou je, či už pre predčasniatko, alebo dieťaťko narodené v termíne je veľmi dôležitá. Stereotypné prostredie, stále rovnaké hračky, ponechanie úplnej voľnosti samozrejme nikomu neprospeje. Pre dieťatko je užitočne, ak sa okolie zaujíma aj o to, ktoré hračky sú v akom období vhodné. Nesprávne zvolená hračka totiž môže ublížiť, preto by sme mali byť pri výbere skutočne opatrní. Základom je, aby hračka nebsahovala malé častice, ktoré by tieťa mohlo prehltnúť. Tiež je potrebné myslieť na to, že 6.-9. mesačné deti dávajú všetko do pusy. Preto by hračka mala byť vyrobená z bezpečného a testovaného materiálu.

Ponúkam Vám konkrétne tipy na hračky a spôsob hrania pre Vášho vnúčika.

Hryzadielka
 Hoci hryzadielka možno zaradiť do repertoára hračiek už u menších detí, aj u tých vo veku 6-9 mesiacov majú stále svoje miesto. Aj v tomto veku si detičky všetko vkladajú do úst a tiež ich trápia prerezávajúce sa zúbky. Hryzadlá im môžu pomôcť upokojiť boľavé ďasná, no poslúžia aj ako zábavka.
Pyramídy 
Výbornou hračkou pre detičky asi od 6. mesiaca bude určite aj pyramída skladajúca sa z krúžkov viacerých veľkostí, ktoré sa postupne od najväčšieho po najmenší ukladajú na paličku. Pyramídy rozvíjajú u dieťatka logické myslenie a často tiež oboznamujú s číslami či farbami.
„Vyskakujúce“ hračky
 Dieťa v tomto veku už začína chápať, že nejaký predmet môže byť ukrytý vnútri iného predmetu a tiež sa učí chápať príčiny a následky. Vhodnými hračky,sú také, v ktorých je ukrytá iná hračka a tá po stlačení, či potiahnutí alebo inom úkone vyskočí.
Často sú doplnené aj o zvukové či svetelné efekty, čo ich robí ešte viac atraktívne pre malých objaviteľov.
Hračky a predmety, ktoré stimulujú dieťatko k pohybu. Dobrou pomôckou nám budú loptičky alebo nafukovací valec na lezenie. Tlačením valca sa dieťa snaží liezť, a tým si precvičuje lozenie. Nafukovacie valce bývajú taktiež vyplnené malými loptičkami či inými predmetmi, aby boli pre malých lezúňov ešte atraktívnejšie, niektoré dokonca vydávajú i zvuky. Už pre polročné deti sa dajú kúpiť autíčka alebo zvieratká na kolieskach, ktoré sa rozhýbu po zatiahnutí šnúrky, či stlačení gombíka.
Látkové a pískajúce knižky 
 Hoci klasické knižky ešte majú u 6-9 mesačných detí čas, môžeme ich zoznamovať s literatúrou vo forme látkových či gumených knižiek. Látkové knižky bývajú často doplnené i o zvukové efekty a rôzne doplnkové prvky, čiže dieťatko môže knižku nielen prezerať ale skúmať aj ústočkami či inak sa s ňou zahrať.
Hračky do kúpeľa
 V období 6-9 mesiacov si detičky začínajú aj sadať a kúpeľ sa pre nich stáva spravidla príjemnou zábavou. Môžeme im ho spestriť rôznymi hračkami. Na kúpanie sa hodia napríklad už spomínané gumené knižky. Okrem nich to môžu byť pyramídy určené do vody či mištičky na prelievanie vody, ako aj rôzne gumené hračky, ktoré pískajú alebo vystrekujú vodu .
Interaktívne stolíky
 Ponúkajú naozaj širokú škálu možností zábavy pre drobcov, ktorí práve začínajú objavovať svet. Množstvo zvukových, svetelných efektov a rôznych aktivít rozvíjajú jednotlivé schopnosti dieťatka. Niektoré stolíky sú koncipované tak, že ich využijete pre dieťa od troch mesiacov asi až do dvoch rokov – jedna strana stolíka je určená menším deťom, druhá tým väčším. Niektoré sú určené skôr pre detičky, ktoré už vedia chvíľku stáť na vlastných nohách.
Vkladačky
 Tieto hračky učia deti spoznávať tvary a trénujú jemnú motoriku. Dieťa sa snaží vložiť správny tvar do zodpovedajúceho otvoru, pričom niektoré vkladačky ho za správne pridelenie odmenia melódiou či iným zvukovým alebo svetelným efektom.
 Hoci 6-9 mesačné bábo zatiaľ nevie cielene vyberať a vkladať kocky podľa ich tvaru, môže sa s nimi už zoznamovať a trénovať.
Okrem týchto hračiek pre drobcov sú veľmi zaujímavé I rôzne predmety z kuchyne, napríklad dózy rôznych veľkostí a tvarov, plné a prázdne, kelímky – od jogurtov, lyžice, metličky na sneh, sitká, hrnce, pokrievky, vankúše, plienky – látkové, uteráky, vreckovky, šatky, krabice, misky.

Celkovo však veľmi dôležitou podmienkou pri hre je prítomnosť a aktívna angažovanosť rodiča pri hre. Povzbudzovanie a citová obmena vo forme pohladenia, pochvaly a prejavená radosť aj pri snahe dodáva deťom istotu a pocit bezpečia.

Prajem vela krásnych chvíľ a zažitkov plných milých a veselých dobrodružstiev. ☺

Júlia

papanie

Andrea Dančová 27.11.2012
Dobry den, my mame doma tiez dietatko -predcasniatko, narod. na prelome 28-29.TT s vahou 1300 g a 31 cm. dnes mame takmer 13 mes./korigovany vek takmer 10.mes. Doteraz a este stale sme na MM , ktore si poctivo odsavam , ale asi pred 1,5 mes som musela zaviest aj France Lait, ked nasa Dominka odmietala kvoli zubkom tuhu stravu a pila len mliecko a MM mi uz nepostacovalo. Chcem sa opytat, kedy zavadzat mliecne vyrobky. Ja som s tym zacala uz ored asi 1,5 mes. vo forme masla s rozko, ale Dominka sa mi vyhadzala - tvorili sa jej okolo ustociek a na licach cervene flaky, to som si vsimla vzdy po podani masla. Preto som s tym nacas prestala. viete mi nieco v tomto smere poradit? Nadalej si MM odsavam, ale uz len rano a vecer - mam asi 4,5 - 5 dcl MM, a podavame jej zaroven aj France Lait,podla potreby.
Dalej sa chcem opytat na celkove papanie - Dominka tazsie papa, nie zeby jej strava nechutila, lebo pripravujem jej stale cerstve a väcsinou len domace potraviny, ale ked je konzistencia hrudkovita, napina ju a odmieta jest. Pritom ma uz 8 zubkov. Kedze celkovo nie je velky jedak, som rada ze zje aspon nieco a nenutime ju, ale viac-menej je na MM a UM. Som rada ak zvladne 2 -3 chody tuhej stravy za den, niekedy len 1 x, ale musi to byt pomixovane.
Aj rozky alebo chlebik väcsinou len pomrvi, malo zje, lyzickou este spapa podla nalady a chuti viac, ale stale musi zapit mlieckom. podavame jej aj nesladeny caj.
Dominka ma teraz 78 cm a 8,5 kg. trosku schudla ako sa teraz natiahla do dlzky. viete mi poradit, ako zvladnut tieto papacie patalie?
dakujem

nosenie v satke

sona 22.11.2012
Dobry den
rada by som spoznala vas nazor na nosenie predcasniatiek v satke. Radi by sme ich nosili vsatke najma kvoli budovaniu bezpecnej vztahovej vazby, ktora bola pobytom v nemocnici narusena. Citime s manzelom, ze nase babatka nasu blizkost potrebuju.
Dvojicky sa narodili v 34 tyzdni, momentalne maju 5 tyzdnov z toho jeden tyzden sme uz stastne doma. Vahovo maju okolo 2,5 kila.
mame obavu nosit ich v satke, aby sme im neublizili na chrbticu a pod.
Uvazujeme o type uvazu koliska
https://www.nosmesa.eu/obrazkovy_navod/35/koliska-cez-obe-ramena
dakujem za odpoved
s.

Re:nosenie v satke

Soňa 22.11.2012
Soni, pozrite si najprv veľmi dobrú reportáž o vývine detí a šatkovaní a potmo mi napíšte znova, aby sme to rozdiskutovali
https://www.stv.sk/online/archiv/fokus/ reportáž je z 12. 6. 2012

a o klokankovanií ste zrejme tiež počuli, ja by som bola radšj za
máme o ňom článok na našom webe

milý večer vám prajem
ľuba

Re:Re:nosenie v satke

Sona 23.11.2012
Mila Luba
dakujem za rychlu odpoved
klokankovanie praktizujeme a necheme sa ho vzdat ani ho vymenit za nodenie v satke.
Zial popri inych povinnostiach (dojcenie, odstriekavanie mlieka, cvicene podla odporucani fyzioterapeutky) a starostlivost o seba a domacnost (upratanie, varenie, jedenie, sprcha ...) - nestihame klokankovat viac ako 1-2x denne.
Satka pre nas znamenala doplnok, aby deti citili castejsie nasu vonu, tlkot srdca a blizkost... vnimame, ze je pre ne dolezita. Menej placu a skor sa ukludnia. Nosenie v satke sme planovali najma na obdobie, ked su nepokojne a vyzaduju si nasu blizkost (a nie je mozne klokankovat).
Satka by znamenala, ze su pri nas a zaroven sa mozeme najest alebo spravit nieco v domacnosti. Momentalne sme este s manzelom spolu doma, ale obavam sa casu, ked s oboma detmi ostanem sama. Vtedy bude este menej casu.

Z reportaze mi vyplynulo, ze vhodnejsie su polohy vertikalne, aby bola opora hlavicky i nohy nasiroko kvoli klbom. Ze by to nemalo byt dlhe nosenie, ale skor doplnkove. Je to vhodnejsie v neskorsom veku, ale nie je vylucene nosenie aj pre novorodencov (co je ans pripad).
cize nieco taketo https://www.nosmesa.eu/obrazkovy_navod/46/kriz-s-kapsou-vonku.
Pochopila som to spravne?

Zaujimave je, ze ked som to konzultovala s fyzioterapeutkou v nemocnici (Antolska), tak ona rpeferovala skor uvaz, dke je dieta v polohe podobnej ako na rukach v klbku - co predstavoval prvy typ uvazu, ktory som Vam poslala.

dakujem za Vas nazor a radu
s.

brusko

Danka 20.11.2012
Dobry den chcela by som poradit mam dvojičky ktore sa narodili v 33tt teraz maju mesiac a podvame im Nenatal ale stale maju krče v brušku ktore su sprevadzane plačom .Už som zufala neviem ako im pomoct.

Re:brusko

ľubka 22.11.2012
Danka,
umelé mliečko vždy viac zaťažuje nezrelý tráviaci trakt bábätka. ale nesústreďujete sa len na papanie, ale aj na trávenie a pomoc pri vyprázdňovaní. pri každom prebaľovaní ľahučko premasírujte krúživým pohybom ruky (v smere hodinových ručičiek) aby črevá lepšie spracovali potravu. Môžete skúsiť vymeniť mlieko za Pre Beba discharge, s ktorou máme lepšie skúsenosti ohľadom trávenia. Keď sa deti budú viac hýbať, nebudú problémy také výrazné, niektorým deťom mliečko nerobí problémy, niektoré dajú riadne najavo i len malé problémy. Určite sa to časom zlepší.
prajem vám veľa trpezlivosti, snažte sa jeden druhého podporiť, pri dvoch detičkách to nie je jednoduché...
prejem vám veľa pekných chvíľ a trocha oddychu :)
ľubaka

Re:prikrmovanie

Julia 03.10.2012
Pekny den Zuzka:)

Dakujem velmi pekne, ze ste nam napisali. Myslim, ze podobnu situaciu zaziva viac mamiciek.

Najskor by som zopar slov napisala ku krmeniu mlieckom, nakolko je stale este jedinou "papkou" pre dcerku:). Je uplne skvele, ze sa Vam dari mliecko odstriekavat. Zuzka, verim, ze pocitujete, ze mliecka ubuda, mozno si v sebe kladiete aj otazky typu: "kolko sa mi dnes podari odstriekat?, dokedy to bude mozne?" a podobne. Osobne poznam tieto myslienky a pocity s nimi spojene. Sama som si presla niekolko laktacnych kriz. Teraz uz viem, ze mliecko sa len tak nestrati :).
Zuzka, i ked je dcerka krmena flasou, pre Vas vacsi pocit komfortu, istoty a aj prave preto, ze mliecko stale mate a pre dcerku je v sucasnosti tou najlepsou potravou, by som odporucala poradit sa s laktacnou poradkynou. Mozno Vam niekoho bude vediet poradit Vasa pediatricka, alebo cez webovu stranku www.mamila.sk si mozete vyhladat poradkynu v blizkosti Vasho bydliska. Rovnako existuju aj podporne prostriedky na zvysenie laktacie. Mam dobru skusenost so senovkou greckou a benediktom lekarskym.
Zuzka,kym dietatko zacne jest aj nieco ine ako mliecko, dovtedy je to v istom smere "tlak" na maminu, dat to najcennejsie, a to materske mliecko, co najviac a najdlhsie ako sa len da. Dari sa Vam uz 4mesiace, je to skutocne uprimne, uzasne. Uvidite, este to bude fungovat aj nadalej. Viem, ze to nie je jednoduche, ale oplati sa vydrzat, zabojovat a o par mesiacov to bude volnejsie a "kludnejsie".

S prikrmami u predcasniatok sa zacina podla chronologickeho veku, cize cca od 6.mesiaca. Samozrejme podla konzultacie s pediatrickou a ambulanciou pre rizikove deti.

Silno Vam drzim palce a prajme vela krasnych zazitkov.

Re:Re:prikrmovanie

Zuzana 08.10.2012
Dakujem pekne za odpoved. S laktacnou poradkynou som sa uz kontaktovala davnejsie. Ta mi pomohla zvysit mnozstvo mliecka a skusali sme hned po prepusteni aj prisatie. Bohuzial dcerka sa prisaje tak na dve minutky a potom uz len mrnci, odtlaca sa od prsnika a ja ju musim tak ci tak dokrmit flaskou s odstriekanym , pripadne umelym mlieckom. Strasne som chcela malu kojit a doteraz chcem, ale uz by som nemala sil, to znovu skusat, pretoze aj tak nemam dostatok materskeho mliecka a vzdy ba nasledovala flasa a aotazne je, ako by to mala zvladla, kedze nema dostatok sil na hodinove (mozno 3/4 hodinove) satie - tolko totiz trva mojej elektrickej odsavacke odsatie:) myslite si, ze by som to mala nadalej skusat, alebo sa tym uz nemam tolko trapit. Malu si prikladam tak dva x denne na dve minutky s ocakavanim, ze raz sa to zlomi, a ona bude sat dlhsie :( Pocula som totiz od mojej laktacnej poradkyne nazor, ze ovela je lepsie umele mlieko s maminho prsnika ako materske z flasky...ale tomu sa mi nechce verit. Dakuej. Pekny den, Zuzana
<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>

Pridať nový príspevok