Naša poradňa a diskusné fórum je k dispozícii všetkým, ktorých sa život s predčasne narodeným bábätkom bytostne dotýka.

Okrem tímu odborníkov, ktorí zastrešujú našu psychologickú, neonatologickú a sociálnu poradňu, je diskusia otvorená pre všetkých, preto prosíme o dodržiavanie základných etických princípov (nevhodné príspevky budú odstránené) a zároveň prosíme, aby ste akékoľvek rady konzultovali aj vždy s ošetrujúcim lekárom, nakoľko naše občianske združenie nenesie zodpovednosť za príspevky, ktoré neboli publikované naším tímom.

Môžete zanechať Vašu otázku s kontaktným e-mailom a my Vám na ňu odpovieme. Tiež sa môžete zapojiť do diskusie v našom diskusnom fóre. Tu otázky s Vaším súhlasom bez akýkoľvek kontaktných údajov (len krstné meno alebo inciály) spolu s odpoveďou budeme publikovať, aby sme prípadne pomohli aj ďalším rodičom.

 

Diskusia

Re:hlavicka

Lubka 16.12.2013
Dobrý deň Veronika,
pod sekciou "rodičom" je nafotene cvičenie s Matúškom aj s popisom, skúste sa na to pozrieť, v každom prípade treba synčeka otáčať aj v postieľke (kde mal hlavičku zasa nožičky ) podnety ako hlas, svetlo musia prichádzať z oboch strán, aby mal prečo a začím hlavičku otočiť... Ak naozaj hlavičku fixuje do jednej strany, bude dobré, ak sa objednáte na fyzioterapiu, kde vás naučia ako pomôcť, aby sa svaly nezafixovali nesprávne.
Na prvú poradňu do rizikovej ambulancie sa pozýva v 3 mes. korigovaného veku. To by bolo na začatie rehabilitáciu už neskoro. Držím palce, skúšate ho zaujať, aby telíčko poslúchalo :-)
prajme vám krásny deň a veľa trpezlivosti

s milým pozdravom
lubka

psychologicka pomoc

lucia 20.11.2013
dobry den, chcela by som sa opytat ci poskytujete psychologicku pomoc aj pre predcasniatka ktore su uz starsie. konkretne nas syn ma 7 rokov. je to totiz tak ze riesenie vyvoja tychto deti ani zdaleka nekonci dovrsenim napr. 6 rokov a dobehnutim rovesnikov. velakrat by psychologicku pomoc pri vychove takehoto dietata potrebovali samotni rodicia. dakujem

Re:psychologicka pomoc

Julia 25.11.2013
Pekny den Lucia,

velmi pekne dakujem za Vasu otazku.

Psychologicku pomoc poskytujeme v ramci nasej webovej stranky dvomi sposobmi:
1. mozete napisat otazku priamo psychologicke
2. v stredu od 21,00-22,00 sa mozete so psychologickou prostrednictvom chatu "zhovarat", je online.

V pripade potreby, na web stranke Slovenskej komory psychologov, mozete vyhladat v Zozname psychologov Slovenska, psychologa blizko vasho bydliska.
Na webovej stranke Slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti zasa v Zozname psychoterapeutov Slovenska, mozete najst psychoterapeuta v blizkosti Vasho bydliska.

Lucka, suhlasim s Vami, ze mnohokrat sa mozu problemy objavit neskor, ako u deticiek, ale i u rodicov. Je velmi uzitocne a fajn, ked pred nimi nezatvarame oci, ale pokusame sa ich riesit.

Drzim palce a pevne verim, ze Vam i my budeme moct byt aspon v ramci nasich moznosti napomocny.

Julia Stermenska

Kedy zmeniť UM

Martina 13.06.2013
Dobrý deň, mám 3 mesačnú dcérku, narodila sa v 35 tt s porodnou váhou 1485 g. V nemocnici bola krmená pro bebou pre nedonosené deti. Stolicu mala 1-2 krát denne, bolo jej veľa a bola kašovito riedka. Kedže už máme skoro 4500 g prešli sme na normálnu pre beba 1 ( sú to 4-5 dni). Neviem, či jej táto strava robí dobre, kaká obdeň, vykaká takého " hadíka", občas bobky konzistencie arašidového masla, aj to úplne inak zapácha. Po jedle jej škŕka v brušku, má hlasné prdíky.Stolica nie je vyslovene tuhá, ale je o oveľa hustejšia a je jej výrazne menej ako u pro beba discharge. Nie je to zápcha? Kedy treba zmeniť UM? Či má problém stolicu vytlačiť neviem, lebo ona sa vždy tak "pučila" a naťahovala. Farba stolice je aj bola rovnaká, žlto-hnedé, občas zelená, bez hlienov. Dakujem veľmi pekne

Re:Kedy zmeniť UM

ľubka 19.06.2013
Dobrý deň Martinka,
gratulujem k dcérke a teším sa, že sa vám darí :-)
Problémy, ktoré opisujete s umelou výživou sú bežné. Neodporúčam skúšať a vymieňať rôzne produkty umelej výživy. Pri prechode z nedonoseneckého mlieka na "normálne je stolica tuhšia a málokedy býva častejšie ako 2x/24 hod. Dôležité je masírovať bruško, aby sme pomohli plynom a stolici von, keďže dieťa sa ešte málo hýbe a črevá sú málo aktívne. Aj preguľovanie na bruško pri výmene plienky pomáha - dieťa sa hýbe, svaly pracujú...a lepšie trávime :-)
Verím, že to v pohode vydržíte, pokiaľ nezačnete dávať zeleninku a stolica sa zmäkčí
prajem Vám krásne dni a snažte sa chrániť ju teraz pre horúčavami a dbajte na dostatok tekutín, teda pridávajte jej v teraz aj po troškách prevarenej vodičky

ďakujeme za dôveru

ľuba

hyperechogenne tiene

Jana 11.05.2013
Dobry den,

som maminou predcasniatka, syncek sa narodil v 30tt s vahou 1600 gramov a 42 cm..zatial je este v nemocnici, pekne pribera aj ked sa este zadychava pri papani, preto je sem-tam aj dosondovany...

trapi ma vsak to, co nam povedala pani doktorka-na ultrazvuku mozocka mu nasli hyperechogenne tiene v zadnej casti hlavicky-vraj je to zo zhorseneho okyslicenia pri narodeni (jeho apgar skore bolo 6 , 8)...nikto mi k tomu viac povedat nechce, vsetci so mnou rozpravaju velmi opatrne, ja vsak neviem na com som a bojim sa aby syncek netrpel DMO alebo niecim podobnym, aby nemal nasledky do zivota kedze viem ake vysoke percento predcasniatok trpi viacerymi problemami...chcem sa preto spytat na co vsetko mame byt pripraveni a co mozu tieto hyperechogenne tiene na mozocku znamenat...

Dakujem vopred za odpoved

Re:hyperechogenne tiene

Julia 24.05.2013
Mila Janka,
V prvom rade gratulujem, ze sa syncekovi tak dari. Je velmi dolezite, ze pekne pribera. Uvidite, chce to len cas a postupne aj sondicka uz bude minulostou☺.

Chapem Vase obavy. Je narocne na psychiku maminky a vsetkych blizkych neistota a aj pocitovany pripadny nedostatok informacii.
Janka, mozno by Vam mohli byt napomocne dva sposoby, ako sa so situaciou najlepsie popasovat.

1. Najskor nieco, co mozete urobit pre seba a svoj vacsi pocit istoty .
Janka, dolezity je kontakt ako s osetrujucim lekarom, tak i lekarom, ktory pravidelne robi syncekovi sono hlavicky. Pytajte sa na vsetko, co Vam nie je dostatocne jasne, vsetko, co Vas len napadne. Odhodte v tomto smere akekolvek zabrany. Je prirodzene, ze mate pocit, ze lekari su opatrni. Davat dopredu jednoznacne prognozy by bolo vsak z ich strany privelmi trufale a aj priskoro. Mozog synceka je stale vo vyvine a vseobecne mozog je velmi plasticky. Pytanim sa vsak budete eliminovat vytvaranie vlastnych fantazii typu, “co ked…, co by bolo keby,… co to bude znamenat…” a podobne. Tie v tejto chvily skutocne nie su napomocne nikomu. Ani Vam, ani syncekovi. Len rozorvavaju a nastrbuju psychiku. A tiez odvadzaju pozornost od ovela dolezitejsich veci, oberaju Vas o energiu a silu, ktoru syncek od Vas teraz potrebuje citit. Prosim nenechajte sa fantaziami pohltit. V com nemate jasno, aj opakovane sa radsej pytajte!

2. A co mozete urobit pre synceka Vy.
Tak ako som spomenula vyssie, mozog synceka je vo vyvine a plasticky. Dolezite su podnety, ktore mu prichadzaju od najblizsich. Vasa blizkost, pokoj, dotyky, klokankovanie su prenho nesmierne uzitocne. Okrem toho podnety typu: citanie knih, pustanie hudby, rozpravanie sa so syncekom, rehabilitacia, masaze (ak este nepraktikujete. neskor mozete pridat) su vysoko stimulujuce mozog a zohravaju rovnako velmi vysoku ulohu. V tomto smere sa Vasej fantazii medze nekladu ☺. Janka, robte so syncekom to, co mate rada aj Vy. Som presvedcena, ze aj dni v nemocnici, ktore su v istom smere obmedzujuce mozu byt pre Vas oboch vesele, mile a zabavne. Sama, na vlastnej kozi som to zazila so syncekom, ktory bol v nemocnici 3 a pol mesiaca. ☺


Zelam Vam uprimne vela zdravicka, trpezlivosti a prekrasnych spolocnych chvil.

Julia


Re:hyperechogenne tiene

Lubka 31.05.2013
Srdečne zdravím Vás Jani i synčeka, graulujem k dieťatku i keď je malinké a máte z toho zmätok ..., verím, že sa vám už darí lepšie a pomaly začína papať sám :-)
Janka, skúste sa tešiť z každého dňa so synčekom. netrápte sa výsledkami sonografie. Dôležitešie je, aby sta sa naučili všetky praktické veci okolo predčasne narodeného synčeka - podporili ho vo vývine. Nikto vám teraz nepovie prognózu, veľa bude záležať na rodičoch a na dieťatku. Ľúbte ho a nečítajte diagnózy, aby ste naňho naprenášali strach a obavy. Na nič sa nepripravujte, to sa nedá, môj syn mal veľmi zlý nález na sonografii, bola som zúfalá, jemu to nepomáhalo, ale pomohli mi ľudia prekonať úzkosť a práve dnes môj 800g syn zmaturoval :-). Nebojte sa vyhľadať pomoc psychológa, je to normálne a odporúčam.
Prajem Vám veľa optimizmu, veľa šťastia a zdravie pre vášho drobčeka

s láskou Ľuba

ockovanie

lenka 07.05.2013
Dobry den, mame syna narodeneho v 30 tyzdni, 1390g, 39cm, ma uz 9 tyzdnov, z coho doma sme nieco vyse dvoch tyzdnov. Uspesne sa kojime, maly je velmi sikovny, aj si vela vypije. Pomaly si citam informacie o ockovaniach a zaujimalo by ma aky je vas nazor na to trojzlozkove ockovanie ktore sa podava v 3-4 mesiaci, je to pre predcasniatka bezpecne? Totiz ci je pre ne viac nebezpecne nebyt zaockovany, alebo je vacsie riziko zaockovat. Bojim sa totiz reakcie jeho tela, neviem aka je jeho imunita, je aj anemicky. Dnes je uz aj moznost odmietnut ockovanie, a neviem ci s nim teda automaticky suhlasit alebo nie kvoli vsetkym moznym clankom kde pisu o vedlajsich ucinkoch typu autizmus, a detska obrna... mam strach. A este dalsia vec ockovanie sa ma podavat v korigovanom veku alebo normalne v 3-4 mesiaci jeho veku?
Dakujem za odpoved, Lenka

Re:ockovanie

Julia 25.05.2013
Pekny den Lenka,

Je uzasne, ze ste doma a tak sa Vam dari. Uprimne blahozelam ☺.

Budem Vam predovsetkym odpovedat ako maminka predcasniatka. Ked mal Matusko 3 mesiace chronologicky, tak bol este v nemocnici. Narodil sa totiz v 24+6tt, 790 gramov. V tyzdni, ked bol zaockovany preparatmi Infanrix Hexa, Synflorix, som k nemu nastupila do nemocnice. Tie tri mesiace predtym som bola absolutne pohltena inymi starostami a vobec mi ani len na um neprislo, ze pride ockovanie. Cize, ked mi oznamili, ze bude Matusko zaockovany, napriek anemii a inym jeho tazkostiam som tuto informaciu prijala akosi “automaticky”. Zachranili Matuska, tak isto lekari vedia, co robia, absolutne som im doverovala. Ockovanie vyborne zvladol, cize dalsie v 6.mesiaci a nasledne v 12.mesiaci chronologickeho veku som nijako neriesila. V 15.mesiaci chronologickeho veku prislo na rad ockovanie MMR. Prave v tom case bolo medializovane, ako rodicia predcasniatka odmietli ockovanie, pretoze je podla nich pre dietatko nebezpecne. To podnietilo i mna, aby som si zacala viac o ockovani MMR citat a studovat. Prepadol ma strach, panika. Vycitala som si, ci sme urobili dobre, ze sme s ockovanim suhlasili. Obtelefonovala som vsetky kamaratky, aby mi zdelili ich skusenosti, ako ich deticky ockovanie zvladli. Pozorovala som synceka, ci sa unho neprejavuju nejake neziaduce ucinky. Uzkost naberala na obratkach. Obavy sa vsak nenaplnili a aj toto ockovanie prebehlo vyborne. Samozrejme rozpravala som sa aj s osetrujucimi lekarmi. Som velmi vdacna, ze nam vsetko podrobne vysvetlili a boli nam oporou. Verim ich nazoru, ze zaockovat dieta je menej nebezpecne, ako neockovat. Tiez, ze je dolezite poriadne dieta pred ockovanim vysetrit.
Lenka podstatne je, aky mate kontakt s pediatrom, a ci jeho slovam a nazoru doverujete. To je a moze byt voditkom v mnohych rozhodnutiach, na ktore samozrejme my rodicia mame pravo.

Lenka pre mna vnutornym, osobnym smerovanim a vierou je, ze odbornici ktori sa s takou laskou starali a stale o Matuska staraju prenho chcu to najlepsie a isto by jemu, ani nam rodicom nijako nechceli ublizit.

Ockovanie predcasniatok sa riadi podla chronologickeho veku.

Pevne verim, ze vsetko zvladnete i nadalej perfektne. Prajem vela lasky a zdravicka.

Julia
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Pridať nový príspevok